Yurtdışında Çalışmak – Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

Yurtdışında Çalışmak

Ülkemizdeki yaşam şartlarının kötüleşmesi ile ekonomik gücümüz de gittikçe zayıflamaya başladı. İnsanlar, ister profesör, isterse işçi olsunlar, kazandıkları para hiçbir halükarda ihtiyaçlarını karşılayamamaya başladı. İnsanların alım gücü de zayıfladıkça, ekonomimiz içinden çıkılması zor bir çukura saplanmış oldu, alım gücümüz azaldıkça ekonominin canlanması bir hayal haline gelmeye başladı. Aldığı maaş ile karnını zor doyuran halkın hiçbir sosyal hayatı kalmadı. Çalışanlar, sofrasındaki yemekten kitaplığındaki kitabına kadar satın aldığı her şeye fahiş fiyatlar öder oldu.

Ülkemiz insanı, olumsuz hayat şartlarıyla baş etmek yerine daha iyi koşullarda yaşamak için yurtdışına çıkış yollarını aramaya başladı. Ülkemiz vatandaşları için yurtdışında çalışmak en iyi seçenek oldu. Avrupa ülkelerine yerleşen vatandaşlar, yüksek maaş almak dışında aldıkları çocuk bakım yardımları ile de hayat şartlarını iyileştirmeye başladı. Avrupa ülkeleri dışında, Türki Cumhuriyetlerde çalışan bir insan Türkiye’de aldığı maaşın yaklaşık olarak dört katı maaş alabilmektedir.

Türki Cumhuriyetler ’de çalışanlar yabancı olmadıkları bir kültür içerisinde yaşamaya başladıkları için gittikleri yerlerde daha memnun olduklarını beyan ediyorlar. Yemek kültürüne çok uzak olmadıkları bir ülkede yaşamak ve aile yapısının benzer olduğu bir ülkede yaşamak, yurtdışına çalışmaya giden vatandaşlar için gittikleri yere uyum sağlama süreçlerini kolaylaştırıyor. Yurtdışında çalışmak herkes için bu kadar avantajlı iken doğal olarak vatandaşlarımızın çoğu yurtdışına gitmeyi tercih ediyor. Yurtdışında çalışmak konusunda aklınızda bulunan soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız.

Yurtdışında Çalışmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Öncelikle çalışmayı düşündüğünüz alan her ne ise o alandaki iş yetkinliğinizin yüksek olması gerekir. Mesela; yurtdışında aşçılık yapmak istiyorsanız bu alanda bir sertifikanızın bulunması gerekir. Gitmek istediğiniz ülkede, uzun süredir yaşayan bir akrabanızın olması vize alımında kolaylık sağlayacaktır.

Gittiğiniz ülkeye kısa süre için gitmediğiniz gerçeğini göz önünde bulundurarak, banka hesabınızda, size yeni bir düzen kurmaya yetecek kadar paranızın olması gerekir. Özellikle, ülkeye iş bulmadan önce gidecekseniz, elinizde sizi bir veya iki ay idare edecek kadar para bulundurmanız gerekir.

Yurtdışında yaşamaya başlayacağınız ülkede konuşulan dil ne ise, o dile hakim olmanız gerekir. Çoğu ülke öyle olmasa da, yurtdışında bulunan çoğu ülkenin vatandaşları son derece milliyetçidir. Bu yüzden gideceğiniz ülkenin diline sahip olursanız zorluk yaşamazsınız.

Gitmeden Öncee Yapmanız Gerekenler!

Yurtdışında çalışmaya gitmeden önce derin bir araştırma sürecine girmeniz gerekir. Gideceğiniz ülkede icra edeceğiniz mesleğin o ülkede gördüğü değer ile ilgili araştırma yapmanız gerekir. Avrupa ülkesinde mesleğinizi icra ederken aldığınız maaş ile Orta Asya’da işinizi yaparken aldığınız maaş aynı olmayacaktır. Bu yüzden, gideceğiniz ülkeyi seçerken mesleğinizin o ülkede gördüğü değeri bilmeniz gerekir.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı ülke ve şehirlere gitmek uyum sağlama sürecinizi kolaylaştıracaktır. Gitmeyi seçtiğiniz ülkeye yerleşmeden önce gidip, yerleşmeniz için gereken bütün işlemleri önceden hallederseniz, çalışmak için gittiğiniz ülkede sıkıntı yaşamazsınız.

İşinizi seçerken bir Türk firmasını tercih etmeniz çalışma ortamınızda daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Gittiğiniz ülkenin para birimini ve o para biriminin, Türk parası karşısındaki değerini iyi hesaplamanız gerekir. Türkiye’ye geri dönmek istediğiniz zaman, az bir meblağ ile dönerseniz, bu durumdan hoşnut kalmayacak ve zamanınızı boşa harcamış olacaksınızdır.

Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

Yurtdışında iş bulmanız için ilk seçeneğiniz, bu işi yapmak için kurulmuş firmalardır. Bu firmalara başvurduğunuz takdirde, işinizi icra edebileceğiniz ülkeleri sizin için sıralıyorlar, gitmeyi seçtiğiniz ülkedeki çalışma şartlarını size sunuyorlar.

Ülkemizde çoğu insanın iş sahibi olmasını sağlayan İŞKUR, yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşlarının da yardımına yetişiyor. İŞKUR’a, yurtdışında çalışmak istedikleri beyanı ile giden vatandaşlara, çalışabilecekleri iş dalları ve meslekler büyük bir inceleme sonucunda sunuluyor. Yurtdışında iş bulmanızı sağlayan İŞKUR, siz yurtdışına yerleştikten sonra da sizi yalnız bırakmıyor. İş vereninizin size sağlamayı temin ettiği şartların devamlılığı İŞKUR tarafından düzenli olarak ölçümleniyor.

Yurtdışında iş bulmanız için bir diğer seçenek de araştırma yaparak, firmalara direk olarak ulaşmaktır. İş aramalarının yapıldığı sitelerden başvuru sağlayabileceğiniz gibi firmaların insan kaynakları bölümlerine ulaşarak yurtdışında iş bulabilirsiniz. İş bulduğunuz zaman, patronunuzun daveti ile o ülkeye gidip yerleşebilirsiniz.

Yurtdışında çalışma hayali kuranların aşağıdaki makaleleri’de incelemesini öneriyoruz.

Katar İşçi Maaşları Ne Kadar? Katar’da İş İmkanları

Yurtdışında İnşaat İşçisi Maaşları Ne Kadar?

Yurt Dışında Çalışmak İçin En Sağlam Ülkeler!

Yurt Dışı İşçi Alımı

2 Yorumlar
  1. Kerim Demir Tarafından Yapılan Yorum

    Kuveyte çalışmak istiyorum alçı pan ustasıyım iletişim kerim44@gmail.com

  2. Necat Tarafından Yapılan Yorum

    Mrb ben mardinde oturuyorum
    Işsizm
    Inşaat işçisi feyansçıyim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.